👤

o gradina a comparat intr-o zi 123,5kg de portocale , iar a doua zi insa 117,5 kg . stiind ca un kg de portocale a costat 9750lei , cat au costat portocalele cumparate ?

Răspuns :

123,5+117,5= 241
9750x241=2.349.750 lei
1kg........9750lei 123,5kg.........xlei x=1204125 lei 1kg........9750lei 117,5kg.......ylei y=1145625 x+y=2349750 lei