👤

Sorina are la ea 15 lei. Cate kg de portocale poate cumpara daca un kg de portocale costa 4,5 lei?

Răspuns :

1 kg portocale..................4,5 lei
x kg portocale..................15 lei

1/x=4,5/15=>x=15:4,5 =3,3 kg

(Prin regula de 3 simpla)