Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Prima problema(cea cu amestecarea celor doua solutii de H2SO4).
a.
In urma amestecarii, masa dizolvata de H2SO4 din solutia obtinuta dupa amestecare este egala cu suma maselor dizolvate de H2SO4 din cele doua solutii de H2SO4 care se vor amesteca.
Determinam masele dizolvate de H2SO4 din solutiile care se amesteca.
Pentru solutia de H2SO4 10%:
c1% = 10%; ms1 = 200 g solutie H2SO4.
c1 = 100*md1/ms1, de unde md1 = c1*ms1/100 = 10*200/100 = 20(g H2SO4).
Pentru solutia de H2SO4 5%:
c2% = 5%; ms2 = 400 g solutie H2SO4.
c2 = 100*md2/ms2, de unde md2 = c2*ms2/100 = 5*400/100 = 20(g H2SO4).
Deci masa dizolvata de H2SO4 din solutia obtinuta dupa amestecare este:
md = md1 + md2 = 20 + 20 = 40(g H2SO4).
b.
Masa solutei de H2SO4 obtinute dupa amestecare este:
ms = ms1 + ms2 = 200 + 400 = 600(g solutie H2SO4).
Asadar concentratia procentuala masica pentru solutia de H2SO4 obtinuta dupa amestecare este:
c = 100*md/ms = 100*40/600 = aprox. 6,67.
Deci c% = aprox. 6,67%.
Problema 4.
a.
2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3
b.
Se stie ca volumul unui mol de gaz in conditii normale de presiune si temperatura este 22,4 litri.
Masa uni mol de atomi de Fe este 56 g/mol.
Daca 2*56 g Fe reactioneaza cu 3*22,4 l Cl2
Atunci x g Fe vor reactiona cu 13,44 l Cl2
x = 2*56*13,44/(3*22,4) = 22,4( g Fe).
Deci in reactia chimica se vor consuma 22,4 g Fe.
Asta este parerea mea.
Prima problema(cea cu amestecarea celor doua solutii de H2SO4).
a.
In urma amestecarii, masa dizolvata de H2SO4 din solutia obtinuta dupa amestecare este egala cu suma maselor dizolvate de H2SO4 din cele doua solutii de H2SO4 care se vor amesteca.
Determinam masele dizolvate de H2SO4 din solutiile care se amesteca.
Pentru solutia de H2SO4 10%:
c1% = 10%; ms1 = 200 g solutie H2SO4.
c1 = 100*md1/ms1, de unde md1 = c1*ms1/100 = 10*200/100 = 20(g H2SO4).
Pentru solutia de H2SO4 5%:
c2% = 5%; ms2 = 400 g solutie H2SO4.
c2 = 100*md2/ms2, de unde md2 = c2*ms2/100 = 5*400/100 = 20(g H2SO4).
Deci masa dizolvata de H2SO4 din solutia obtinuta dupa amestecare este:
md = md1 + md2 = 20 + 20 = 40(g H2SO4).
b.
Masa solutei de H2SO4 obtinute dupa amestecare este:
ms = ms1 + ms2 = 200 + 400 = 600(g solutie H2SO4).
Asadar concentratia procentuala masica pentru solutia de H2SO4 obtinuta dupa amestecare este:
c = 100*md/ms = 100*40/600 = aprox. 6,67.
Deci c% = aprox. 6,67%.
Problema 4.
a.
2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3
b.
Se stie ca volumul unui mol de gaz in conditii normale de presiune si temperatura este 22,4 litri.
Masa uni mol de atomi de Fe este 56 g/mol.
Daca 2*56 g Fe reactioneaza cu 3*22,4 l Cl2
Atunci x g Fe vor reactiona cu 13,44 l Cl2
x = 2*56*13,44/(3*22,4) = 22,4( g Fe).
Deci in reactia chimica se vor consuma 22,4 g Fe.
Asta este parerea mea.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!