👤

Transportul bagajelor de la pista de aterizare la terminale se face folosind vehicule electrice.Daca un astfel de vehicul circula cu viteza medie de 18 km\h,sa se afle ce distanta parcurge intr-o secunda.

Răspuns :

18km/h

1h=60min=3600 secunde

18 km=18000 m
18000 : 3600= 5 m/secunda
1h...........18km    
                       ⇒    1÷0.01 = 18 ÷ x   ⇒ x= 18× 0.01÷ 1= 0.18
0.01h.......x km

R: 0.18km/h