Cate kg de vopsea sunt necesare pentru vopsirea unei incaperi cu lungimea de 4 m , latimea de 3 m si inaltimea de 3,2 m, stiind ca pentru 1 m² sunt
necesare 300 g de vopsea, iar incaperea este prevazuta cu o fereastra cu aria de 4,5 m si o usa cu aria de 1,8 m² .(rezolvare cu justificari)
perimetrul incaperii = 4+3+4+3=14 m Aperetilor = 14x3,2=44,8 m² Atavan=4x3=12 m² Ade vopsit= 44,8+12-4,5-1,8=50,5 m² Cantitatea de vopsea=50,5m² x300 g/m²=15150 g=15,15 kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!