👤

Un fermier a recoltat intr-o toamna 18 tone de cartofi.El a sortat cartofii,alegand 14 q(cei mai mici)pentru insamantare,600kg(cei mai mari),pentru consumul propriu,iar restul pentru vanzare.
Aflati cate tone de cartofi ar trebui sa vanda fermierul?


Răspuns :

18 tone =18000 kg
14 q =140kg
18000kg-140kg-600kg=17260kg
18 tone=180 q
180-14=166 q i-au mai ramas
166 q =16600 kg
16600-600=16000 kg
16000 kg =16 tone vinde fermierul