👤

Aflați masa de sodiu din 2 moli de atomi de sodiu.Determinați şi numărul de atomi,protoni şi neutroni.

Răspuns :

1 mol Na -23 g > 2 moli Na =46 g n atomi =2 ×6.022 ×10 la 23 Intr un mol : n protoni =Z Na=11 p+ n neutroni =A Na-Z Na = 23 -11 =12 n 0
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari