👤

Pretul unui laptop se mareste cu 10%, apoi scade cu 20%, ajungand sa coste 2640 lei. Care a fost pretul initial al laptopului?


Răspuns :

x-pretul initial
10% din x= 10/100 *x= 1/10 *x= x/10-marirea

x+x/10= (10x+x)/10= 11x/10-noul pret

20% din 11x/10= 20/100 *11x/10= 1/5 * 11x/10= 11x/50-ieftinirea

11x/10- 11x/50= (55x-11x)/50= 44x/50-restul

44x/50=2640
x=50*2640/44
x=50*60
x=3 000lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari