👤

Struțul este un excelent alergător putând atinge viteza v=72km/h.Calculeaza distanta parcursa de un struț care alerga cu aceasta viteza un timp de 30 sec. Exprima rezultatul în metri.

Răspuns :

72km/h=72000m/3600s=20m/s
D=v*t=20m/s*30sec
D=600m
t=30s=1/120h
v=72km/h
d(distanta)=viteza inmultita cu t=72 km/h X 1/120h=0,6km=600 m
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari