👤

14 vaci consuma in 5 zile 840kg. Cat vor consuma 10 vaci in 12 zile?

Răspuns :

daca 14 vaci consuma in 5 zile 840kg inseamna ca intr-o singura zi vor consuma [tex] \frac{840}{5} = 168[/tex]
Daca 14 vaci consuma in 1 zi 168kg atunci una singura va consuma [tex] \frac{168}{14} = 12[/tex] kg
de aici rezulta ca 10 vaci vor consuma 10*12=120 kg intr-o zi
iar in 12 zile vor consuma 120*12=1440 kg