Masa unui vas plin cu apa este cu 125 g mai mare decit maa aceluiasi vas plin cu petrol.Care este volumul vasului? Densitatea apei este egala cu 1/cm3,a petrolului-cu0,8 g/cm3.
AJUTATIMA VA ROG
Raspunsul e 625 cm3. Notezi cu x petrolul si y apa. Din densitate rezulta ca x=0, 8y si de aici simplu y=x plus 125g iar de acolo inlocuiesti astfel y=0, 8y plus 125 g de aici => 0, 2y=125, y=625 g, iar 1g apa ocupa 1 cm3 rezulta 625 cm3. Bafta!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!