👤

5 kg de mere costa 17,5 lei 8 kg de mere de aceeasi cantitate costa.... lei

Răspuns :

5kg.....17,5lei
8kg...... X lei
5°x= 8°17,5
5x=140
X=140:5
X=28 lei
5kg⇒17,5lei;
8kg⇒y[lei];
⇒y=8kg·17,5lei/5kg[se reduce kg cu kg];
⇒y=8·17,5lei/5
⇒y=8·3,5lei
⇒y=28lei;