👤

Două kg de roșii și patru de cartofi= 10 lei. Cât costă un kg de roșii și unul de cartofi,știind că kg de roșii este cu 0,5 mai scump decât kg de cartofi?

Răspuns :

2r+4c=10
1r-0,5=c

2r+4(r-0,5)=10
2r+4r-2=10
6r=10+2
6r=12
r=2lei/kg

c=2-0,5=1,5lei/kg
2r +4c = 10 | :2
r + 2c= 5 lei
c= r- 0,5)
r + 2(r- 0,5)
r -1 +2r= 5lei
3r= 6lei
r= 6 lei :3= 2lei
c= 1,5 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari