👤

6,3 kg de portocale Costa 116,55 lei cit costa 14 kg de portocale? Urgent va rog toata rezolvarea dau coronita

Răspuns :

aflam cat costa 1 kg de potocale
1. 116,55/6,3=18,5 lei
aflam pretul a 14 kg
18,5*14=259lei
6,3 kg.............116,55 lei
14kg.................x
----------------------------
[tex]x= \frac{14*116,55}{6,3} = \frac{1631,7}{6,3} =259 lei[/tex]

sau
cat costa un kg de portocale?
116,55:6,3=18,5 lei
cat costa 14 kg de portocale?
14*18,5=259 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari