prin aditia apei la alchene in prezenta acidului sulfuric concentrat se obtin alcooli. a.scrie reactia de obtinere a etanolului prin aditia apei la etena b.calculeaza volumul de etena ,masurat la 2 atm si 20 grade Celsius necesar obt a 400 g solutie de etanol de concentratie 15 %.
C2H4 + H2O ---> C2H5OH c%=md/ms*100=>md=400*15/100= 60 g 28 g etena.........46 g etanol x g etena...........60 g etanol x = 36,52174 g = 1.30435 moli C2H4 pV=nr moli*R*T => V = 1.30435*0,082*293/2=>volumul = 15,66915 litri etena
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!