Răspuns :
Răspuns:
Concentrația soluției de acid acetic este de 29,07%.
Explicații:
Mai întâi vom nota datele problemei și ce ne cere.
Presupunem masa de Na a fi 12,26g deoarece cu 122,6g ar da calcule greșite.
[tex]\displaystyle{m_{sol CH_{3}COOH} = 110g}[/tex]
[tex]m_{Na}=12,26g\\c=?[/tex]
Începem rezolvarea cu masele molare ale substanțelor date.
[tex]M_{CH_{3}COOH} = 60g/mol\\M_{Na} = 23g/mol[/tex]
Acum vom scrie ecuația chimica, scriind deasupra ceea ce știm din problemă și dedesub ce s-ar întâmpla normal. De asemeni îl vom calcula pe x (masa de acid acetic)
x..........................12,26g
2CH₃COOH + 2Na => 2CH₃COONa + H₂
[tex]2\cdot 60[/tex]g................[tex]2\cdot 23[/tex]g
[tex]\displaystyle{\\x=\frac{2\cdot 60\cdot 12,26}{2\cdot 23}=31,98g CH_{3}COOH}[/tex]
Acum calculăm concentrația soluției de acid acetic.
[tex]\displaystyle{\\c=\frac{m_{d}\cdot 100}{m_{sol CH_{3}COOH}}=\frac{31,98\cdot 100}{110}=29,07\%}[/tex]
Spor la învățat!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!