👤

Un kilogram de bomboane costa 16 lei.Cat costa 200 de grame de bomboane?Dar un kilogram si jumatate de bomboane?Ma ajutati?

Răspuns :

daca 1kg de bomboane costa 16lei 
atunci 200g = 0,2kg costa 16lei/kg × 0,2kg = 3,2 lei
                      1,5kg  costa 16lei/kg × 1,5kg = 16+8=24 lei


Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari