👤

Un kilogram de bomboane costă 20 de lei . Cat costă 200 g de bomboane ? Dar un kilogram și jumătate de bomboane ?

Răspuns :

1000:200=5 20:5=4. 4=200g 20:2=10 20+10=30. 30=1KG 500g
1 kg=1000 grame                                                                                                deci 100 grame=2 lei   =>200 g=4 lei                                                                  20:2=10 lei jumatate de kg                                                                                 20+10=30 lei costa 1 kg si jum                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari