👤

Daca dintr-un amestec de C3H8 si O2 continutul de C este 60% (procente de masa), care va fi raportul molar O2:C3H8?

Răspuns :

Notez masa de propan cu a si masa de oxigen cu b.
Calculezi masele molare si afli numarul de moli de a ca fiind egal cu a/44 si de b ca fiind agal cu b/32.

Apoi masa de a= 44 X (X- numarul de moli de a)
masa de b = 32 Y (Y-numarul de moli de b)

Apoi, cu regula de trei simpla, faci cam asa:

Daca in 100 g amestec ............... 60 g C
            44 X+32Y .......................36 X
De-aici sigur te descurci...
O sa-ti iasa 3600=2640+1920 * (y/x)

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari