A) la o gradinita sunt 30 de copii. la micul dejun, fiecare copil bea 200ml de lapte . cati l de lapte consuma intr-o zi la micul de jun ? b) intr-o sticluta erau 20 cl de sirop, un copil ia de 3 ori pe zi cate 5 ml de sirop. ce cantitate de sirop ramane in sticluta dupa o saptamane? va rog sa ma ajutati
a)200ml x 30 copii=6000 ml (consuma toti copii) 1000 ml=1l 6000ml= 6l b)20cl=200mlerau in sticla) 3 x 5ml= 15 ml de sirop bea copilul intr-o zi 15 ml x 7 zile=105 ml bea intr-o saptamana 200ml - 105 ml =95 ml au ramas
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!