La un magazin sau vândut intr-o ora 7 kg de ceapă și 9 kg de ardei știind ca un kilogram de cartofi costa 10 lei un kilogram de ceapa costa de doua ori mai puțin iar un kilogram de ardei cu 4 lei mai mult decât un kilogram de ceapa aflați câți lei sau încasat în acea ora
10÷2=5 lei costa un kg de ceapa 5+4=9 lei costa un kg de ardei 7x5=35 lei a incasat din vanzarea de ceapa 9x9=81 lei a incasat din vanzarea de ardei 35+81=116 lei a incasat in total in acea ora
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!