Răspuns :
mHCl =10×200 supra 100 adică 20 grame HCl (doar acidul pur reacționează nu și apa din soluție ) mNaOH=200×10 supra 100 adică 20 grame NaOH
20g x y
NaOH +HCL = NaCl +H2O
40g 36.5g 58.5g | 18g de aici rezulta da x =20×36.5 supra 40 adică 18.25 g HCl reacționează cu 20g soda caustica . Deci avem un exces de acid clorhidric : m exces =20 -18.25 , m exces =1.75 g HCL. În soluția finala vom avea : 1.75 g HCL ,o masa y de NaCl formata și restul apa . y=20×58.5 supra 40 deci y= 29.25 g Na Cl și restul adică 200 +200 -29.25 -1.75 va fi apa adică 369 g H20
dacă în 400 g ...369gH2O ...1.75g HCL ..29.25gNaCl
100 a% b% c%
de aici cu regula de 3 simpla Îți scoți procentele a b și c
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!