Coronita !!! O sosea in lungime de 10 km a fost asfaltata in trei zile , astfel : in prima zi , 28 hm , in a doua zi , cu 140 dam mai mult , iar in a treia zi , restul . Ce lungime din sosea a fost sfaltata in a treia zi ? Exprimati rezultatul in unitatea de masura potrivita .
Transformam totul in km: 10km in total 1 zi 28hm=2,8km 2 zi 140dam=1,4km rezulta ca in a treia zi a fost asfalta: 10-(2,8+1,4)=10-4,2=5,8km in a treia zi Sper ca te-am ajutat :D
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!