👤

Calculaţi :
1.Greutatea unui corp de 20 kg
2.Densitatea unui corp de forma cubică cu l=2 dm si masa 20 kg
3.Volumul unui corp paralelipipedic cu L= 5 dm ; l=30 cm ,h=0,01
4.Distanţa parcursă cu viteza de 72 km pe h in 30 min
5.Masa unui corp de aluminiu ca volumul V= 5 dm la a 3 a , aluminiu = 2700 kg supra m la a 3 a


Răspuns :

1
G=m*g
G=20*10=200N
2
dens=m/V
dens=20/0,008=2500kg/m3
3
v=L*l*h
v=0,5m*0,3m*0,01m=0,015m3
4
d=V*T
D=72*O,5h=31km
5
transformam dm3 in m3
5dm3=0,005m3
M=V*Ro
m=0,005*2700=13,5kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari