👤

Ce volum are un surub din fier cu masa de 12 g si densitatea fierului de 7800 kg/
m_{cub} ?


Răspuns :

[tex]m=12 \ g=0,012 \ kg \\ ro=7800 \ kg/m^3 \\ V= \frac{m}{ro} \\ V= \frac{0,012 \ kg}{7800 \ kg/m^3} \\ \boxed{V=1,54 \ m^3}.[/tex]
m=12g; p=7800kg/m³;
⇒V=m/p
⇒V=12g/7800kg/m³
⇒V=0,012kg/7800kg/m³⇒se reduce kg[kilogram] cu kg[kilogram] si ne va ramane unitatea de masura pentru V[volum] anume m³;
⇒V=0,012/7800m³
⇒V=0,00000154m³=1,54cm³;