👤

Un biciclist parcurge 4 km într-un sfert de oră, iar un motociclist parcurge 32 km în 30 min.
În cât timp parcurge motociclistul distanța parcursă de biciclist în 10 ore?


Răspuns :

d = v·t        v = d/t
biciclist :  v1 = 4km / (1/4 h) = 16km/h ⇒  daca  t = 10h    d = 16km/h ·10h = 160km
motocicl.  v2 = 32km / (1/2 h) = 64km/h  ⇒ daca d = 160km  t = 160/64 = 2,5 h

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari