Răspuns :
8kg.....................96 lei
13kg......................xlei
[tex]x= \frac{96*13}{8} =156 [/tex] lei
13kg......................xlei
[tex]x= \frac{96*13}{8} =156 [/tex] lei
Afli cat costa un kg de portocale->96:8=12 lei \kg. /// atunci 13*12=156 de lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!