👤

5 kmoli de acid sulfuric ,H2(SO4),reactioneaza cu solutie de hidroxid de sodiu ,Na(OH), de concentratie 20%. Ce masa de solutie de Na(OH) este necesara?
Trebuie sa dea 2000kg


Răspuns :


1kmol......2*40kg
H2SO4 + 2NaOH -> Na2SO4 + 2H2O
5kmoli....x=400kg
c/100=md/ms => ms=md×100/c=400*100/20=2000kg solutie NaOH
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari