👤

Se da reactia CO+H2O<--->CO2+H2 (echilibru chimic)
Vol vas=1 L
Initial 2moli CO
8 moli H2O

La echilibru 1,5 moli CO
1,5 moli H2

Se cere Kc


Răspuns :

         CO + H2O ---> CO2 + H2
I       2 m     8 m          -        -
C       x        x             x        x
E      1,5     8-x          x m   1,5 m       
Din tabel => x=0,5 =>0,5 moli CO2 si 7,5 moli H2O la echilibru
Kc = [CO2]*[H2]/[CO]*[H2]
[CO2]=nr moli/volum=0,5/1=0,5 moli/litru
[CO]=nr moli/volum=1,5/1=1,5 moli/litru=[H2]
[H2O]=nr moli/volum=7,5/1=7,5 moli/litru
Kc=(0,5*1,5)/(1,5*7,5)=>Kc=0,06667 - final 
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari