👤

Mergand cu viteza constanta un automobil parcurge in 2,8(3) ore o distanta de 170 km.Ce distanta va parcurge in 7,(3) ore?(este cu metoda de trei simpla)

Răspuns :

2.8(3)=(283-28) /90=255/90=85 /30 =17/6
7,(3) =(73-7 ) /9= 66 /9 =22/ 3


17/6..............170km
22/3..............X km⇒ X= (170 *22/3)  /17 /6  =3740/ 3 *6/ 17=220 /1* 2/ 1deoarece am simplificat =440
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari