👤

CALculeaza viteza cu care alearga un copil daca el parcurge lungimea de 50 m ( AB ) a terenului de joaca in 12 secunde . Exprima rezultatul in km/h.
VA ROG !!!!!


Răspuns :

v=d\t In SI 50m=0,05km. 12s=0,003h v=0,05\0,003=16,(6)km\h
v=S/t=50/12=4,16m/s=15km/h
Succes la medii mari!