👤

Tata merge la piata cu suma de 200lei.Cumpara 4kg cirese,3kg capsuni si 5kg de mere.Stiind ca 1kg de cirese costa 9lei,1kg de capsuni costa 8lei ,iar 1kg de mere cat jumatate de kg de capsuni,afla cati lei i-au ramas.
Va rog daca sar putea cu inttebari!Va tog!Multumesc!


Răspuns :

1. Cat costa 4 kg cirese ? 4x9=36 lei 2. Cat costa 3 kg capsuni ? 3x8=24 lei 3. Cat costa 1 kg mere ? 8:2=4 lei 4. Cat costa 5 kg mere ? 5x4=20 lei 5. Cat costa toate fructele in total ? 36+24+20=80 lei 6. Cati lei ii mai raman ? 200-80=120 lei
cat a platit pentru cirese?
4kgx9=36lei
cat a platit pentru capsuni?
3kgx8=24lei
cat costa un kg de mere?
8:2=4 lei 
cat a platit pentru mere?
5kgx4=20 lei
cati lei i-au ramas?
200-36-24-20=120 lei i-au ramas