Răspuns :
1. Cat costa 4 kg cirese ? 4x9=36 lei
2. Cat costa 3 kg capsuni ? 3x8=24 lei
3. Cat costa 1 kg mere ? 8:2=4 lei
4. Cat costa 5 kg mere ? 5x4=20 lei
5. Cat costa toate fructele in total ? 36+24+20=80 lei
6. Cati lei ii mai raman ? 200-80=120 lei
cat a platit pentru cirese?
4kgx9=36lei
cat a platit pentru capsuni?
3kgx8=24lei
cat costa un kg de mere?
8:2=4 lei
cat a platit pentru mere?
5kgx4=20 lei
cati lei i-au ramas?
200-36-24-20=120 lei i-au ramas
4kgx9=36lei
cat a platit pentru capsuni?
3kgx8=24lei
cat costa un kg de mere?
8:2=4 lei
cat a platit pentru mere?
5kgx4=20 lei
cati lei i-au ramas?
200-36-24-20=120 lei i-au ramas
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!