👤

Care este rezistenta electrica a unui rezistor prin care trece un curent de intensitatw l=0,2 A si la capetele lui se masoara o tensiune de U=6 v?

Răspuns :

Scrii legea lui Ohm pentru cel mai simplu caz
I=U/R de unde
R=U/I=6/0,2=30 ohmi
Succes!