👤

10) 276 grame amestec echimolecular de alcool propilic și alcool metilic se oxidează cu KMnO4 și H2SO4. Care este volumul de soluție de KMnO4 0,2 M care se consumă la oxidarea amestecului de alcooli?

Răspuns :


amestec echimolecular: x:x
32x+60x=92x=276 => x=3moli
1mol.........3moli
CH3-OH + 3[O] -> CO2 + 2H2O
3moli.......a=9moli
1mol..........................2moli
CH3-CH2-CH2-OH + 2[O] -> CH3-CH2-COOH + H2O
3moli........................b=6moli
avem 15moli de [O]
2moli.........................................................................5moli
2KMnO4 + 3H2SO4 -> K2SO4 + MnSO4 + 3H2O + 5[O]
y=?..........................................................................15moli
y=6moli KMnO4
Vs=n/Cm=6/0,2=30L KMnO4
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari