1)Un litru de suc costa 2,8 lei .La prepararea acestuia se cheltuiesc:
20 bani apa
60 bani aromele si indulcitorii
40 bani costul ambalajului
50 bani impozitul
40 bani alte cheltuieli(transport,manopera,depozitare etc),restul fiind profitul producatorului .Care va fiprofitul unui producator care face 3 tone de suc?
2)Un vanzator de ziare castiga 10 bani pentru vanzarea unui exemplar de ziar si 40 de bani pentru o revista.Cate ziare si cate reviste trebuie sa vanda pentru a castiga intr-o zi 40 de lei?
3)Un muncitor castiga 5,5 euro pe ora.El lucreaza 8 ore pe zi.Ce suma primeste intr-o luna care are 21 zile lucratoare?
4)Ioana si Matei au impreuna 162 lei.Dupa ce mai primesc ,de la bunica lor, 25 lei Ioana si 13 lei Matei, cei doi au acum sume egale de bani.Ce suma a avu fiecare la inceput?
5)S-au cumparat 139 obiecte ,cu suma de 10350 lei. Unele obictele erau de calitatea 1 , la pretul de 90 de lei iar eltele de calitatea a 2-a la pretul de 63 lei.Cate obiecte erau din fiecare calitate?
6)Daniel are o suma de bani si mai primeste 40 de lei .Da jumatatea fratelui sau .Primeste apoi 200 lei si astfel are 560 lei .Ce suma a avut Daniel la inceput?
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!