Ecoul sunetului emis de o persoana aflata in fata unei faleze este auzit de aceasta in 0,8 secunde de la emiterea semnalului initial.La ce distanta de faleza se afla persoana?
Dup ace a fost emis,
sunetul strabate de 2 ori distanta persoana-faleza cu viteza 340m/s in timpul de
0,8 s. Dus si intors. S=2d=V*t d=V*t/2
d=340*0,8/2=156m
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!