👤

Daca 15 metri de sfoara costa 42 de lei , atunci 7 metri din aceeasi sfora costa ..... lei ??


Răspuns :

15m---------------------42 lei
7m----------------------x
15/7=42/x
x=(42·7)/15
x=19,6 lei
42:15=2.80 Un metru de sfoara costa 2.8 7•2.8=19.60 lei 19.60 lei costa șapte metri de sfoara
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari