Pentru premierea participantilor la un concurs sportiv au fost cumparate 3 mingi mari si 2 mingi mici platindu-se 33000 lei.Sa se afle cat costa o minge de fiecare fel, daca mingile mari sunt de trei ori mai scumpe decat mingile mici. Cl a 4 a va rog.........
2m I_____I 3M I_____I_____I_____I cat costa mingile mici? 3300lei:4=825 lei cat costa o minge mica? 825 lei:2=412,5 deci 412 lei si 50 bani cat costa mingile mari? 825leix3=2475 lei cat costa o minge mare? 2475 lei:3=825 lei Raspuns: o minge mica costa: 412 lei si 50 bani o minge mare costa 825 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!