Echipa Gammaa luat o probă de sol cu masa de 160 g !i cu volumul de 50 cm3. Calculează densitatea probei de sol studiate, exprimând rezultatul în kg/cm cubi
=50 cm³ densitate=>kg supra m³ rezulta=densitate=masa supra volum rezulta=a60g-0,16kg 50cm³=5 supra 10 la puterea a 5a rezulta ca=densitatea=o,16kg supra 5 supra10 la puterea 5 rezulta ca=16kg ×10³÷5m³⇒16000kg÷5m³⇒⇒3200kg supra m3
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!