Lungimea unui teren dreptunghiular este de 85 m iar latimea trei pe cinci din lungime in jurul acestui teren se planteaza plopi la distanta de 5 m unul de
altul. cati plopi se vor planta?
L=85 m l=[tex] \frac{3}{5} [/tex] * 85=51 m pe o lungime avem 85:5=17 plopi => ca pe cele doua lungimi avem 34 de plopi si pe latime avem 51:5=9,6 adica 9 plopi => pe cele doua latimi avem 18 plopi in total se vor planta 34+18=52 plopi
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!