👤

In cate ore a parcurs un automobilist distanta de 480 km daca el a mers cu viteza medie de 60 km/h

Răspuns :

480 km : 60 km/h = 8h
d = 480 km
v = 60 km/h
--------------------/
t=?
-------------------//
t = d/v ( distanta supra viteza medie )
t= 480 km : 60 km/h (simplificam km cu km) = 8 h