Pentru cele 5creioane pe care le a cumpărat , vlad a cheltuit cu 9lei mai mult decât suma plătită de Madalina pentru 2creioane de același fel. Cați lei a cheltuit vlad știind ca a mai cumpărat si o carte de 18lei?
5- 2 =3 creioane care costa 9 lei 9 lei:3=3 lei / creion 5*3lei = 15 lei creioanele 15 lei+18 lei=33 lei (5*3)+18=15+18=33 lei sau Madalina are 2*3 lei= 6 lei 6+9+18=15+18=33 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!