O cantitate de vin cu masa de 4,6 kg, care contine 15% alcool etilic,este supusa fermentatiei acetice, in vederea obtinerii otetului.Determinati masa de otet obtinuta, daca otetul are o concentratie in acid acetic de 9%.
% alcool = 15*4,6/100 = 0,69 kg alcool CH3CH2OH + O2 ---> CH3COOH + H2O 46 g etanol......60 g acid acetic 0,69 kg alcool.........x g acid acetic x = 0,9 kg acid acetic % acid = masa acid/masa otet * 100 => masa otet = 0,9*100/9=>masa otet = 10 kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!