Răspuns :
Raport molar de 1:4 => x si 4x moli
amintesc: n=m/M => m=n*M
m etanol=46x
mizopr=4x*60=240x
mamestec=286x=22,88
x=0,08moli
avem: 0,08 moli etanol si 0,32 moli alcool izopropilic
1mol................1mol
CH3-CH2-OH + [O] -> CH3-CH=O + H2O
0,08moli........a=0,08moli
1mol.......................1mol
CH3-CH(OH)-CH3 + [O] -> CH3-CO-CH3 + H2O
0,32moli...............b=0,32moli
a+b=0,4 moli
1mol................................................................................3moli
K2Cr2O7 + 4H2SO4 -> K2SO4 + Cr2(SO4)3 + 4H2O + 3[O]
y=?..................................................................................0,4moli
y=0,4/3=0,1333333moli K2Cr2O7
Cm=n/Vs => Vs=n/Cm=0,13333/0,2=0,666L solutie K2Cr2O7
amintesc: n=m/M => m=n*M
m etanol=46x
mizopr=4x*60=240x
mamestec=286x=22,88
x=0,08moli
avem: 0,08 moli etanol si 0,32 moli alcool izopropilic
1mol................1mol
CH3-CH2-OH + [O] -> CH3-CH=O + H2O
0,08moli........a=0,08moli
1mol.......................1mol
CH3-CH(OH)-CH3 + [O] -> CH3-CO-CH3 + H2O
0,32moli...............b=0,32moli
a+b=0,4 moli
1mol................................................................................3moli
K2Cr2O7 + 4H2SO4 -> K2SO4 + Cr2(SO4)3 + 4H2O + 3[O]
y=?..................................................................................0,4moli
y=0,4/3=0,1333333moli K2Cr2O7
Cm=n/Vs => Vs=n/Cm=0,13333/0,2=0,666L solutie K2Cr2O7
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!