👤

Un aparat de filmat se ieftinestecu 20% din pretul pe care il are. Dupa un timp aparatul de filmat se scumpeste cu 20% din pretul pe care il are. Dupa scumpire aparatul costa 1152 lei. Pretul initial?

Răspuns :

Notam x pretul initial
prima ieftinire: [tex] \frac{80}{100} [/tex]×x=[tex] \frac{8}{10} [/tex]×x
scumpirea: [tex] \frac{120}{100} [/tex]×([tex] \frac{8}{10} [/tex]×x)=
                = [tex] \frac{12}{10} [/tex]×[tex] \frac{8}{10} [/tex]×x
                =[tex] \frac{96}{100} [/tex]×x
[tex] \frac{96}{100} [/tex]×x=1152
x=1152×[tex] \frac{100}{96} [/tex]
x=12×100
x=1200

Sper ca te-am ajutat! :D