Răspuns :
{2p = 3m { 2p -3m = 0 { 2p-3m= 0 { p=6
{m + p = 10 { m + p = 10 / x3 { 3p + 3m = 30 { m + 6 = 10
5p / = 30 m = 4
1 kg de pere costa 6 lei si unul de mere costa 4 lei
{m + p = 10 { m + p = 10 / x3 { 3p + 3m = 30 { m + 6 = 10
5p / = 30 m = 4
1 kg de pere costa 6 lei si unul de mere costa 4 lei
prin x notam merele;prin y notam perele
deci ,rezolvam sistemul de ecuatii
2x=3y x=10-y x=10-y x=10-y x=10-y y=4
{ =>{ =>{ =>{ =>{ =>{
x+y=10 2(10-y)=3y 20-2y=3y -5y=-20 y=20/5 x=6
rs:1kg de pere=4lei
deci ,rezolvam sistemul de ecuatii
2x=3y x=10-y x=10-y x=10-y x=10-y y=4
{ =>{ =>{ =>{ =>{ =>{
x+y=10 2(10-y)=3y 20-2y=3y -5y=-20 y=20/5 x=6
rs:1kg de pere=4lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!