a)S + 2HNO3 -> H2SO4 + 2NO
2NO + O2 -> 2NO2
b) n=Cm*Vs=10,3*0,05=0,515moli
32g..2moli......................2moli
S + 2HNO3 -> H2SO4 + 2NO
x=?..0,515moli..............0,515moli
x=0,515*32/2=8,24g S
c)
2moli............44,8L
2NO + O2 -> 2NO2
0,515.............y=?
y=0,515*44,8/2=11,536L NO2