Răspuns :
Ca sa formeze doua cloruri, inseamna ca metalul poate avea doua valente.
in general metalele care au mai multe valente, se afla in grupele secundare, majoritatea avand valenta II
notam clorura MeCl2, unde metalul este divalent
M=A+71 g/mol
A+71...........100%
71................37,368% sau 54,406%
x=71*100/37,368=190
A=190-71=119g/mol => Sn (staniul)
exista si tetraclorura de Sn (SnCl4)
verificam procentul:
M=119+35,5*4=261g/mol
261g...........100%
142g................y%
y=54,406% (A)
=> Me - Staniul (Sn)
in general metalele care au mai multe valente, se afla in grupele secundare, majoritatea avand valenta II
notam clorura MeCl2, unde metalul este divalent
M=A+71 g/mol
A+71...........100%
71................37,368% sau 54,406%
x=71*100/37,368=190
A=190-71=119g/mol => Sn (staniul)
exista si tetraclorura de Sn (SnCl4)
verificam procentul:
M=119+35,5*4=261g/mol
261g...........100%
142g................y%
y=54,406% (A)
=> Me - Staniul (Sn)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!