👤

Un motor care functioneaza cu motorina(q= 50 Mj\kg) are randamentul 40% .Sa se calculeze cantitatea de motorina consumata in timp de o ora daca puterea motorului ete de 70 kW

Răspuns :

Se da:                                               Rezolvare:
q=50MJ/kg                          n= Q util/Q total
n(eta)=40%                          n=Pt/mq, de unde 
P=70kW                               m=Pt/nq
t=1h                                     m=70000W x 3600s/0,4x50000000J/kg=12,6kg
Se  cere m