👤

O bila cu masa m₁=10kg se misca cu viteza v₁=10m/s si ciocneste plastic o alta bila de masa m₂=8kg, care se misca in sens contrar cu viteza v₂=12m/s.Viteza corpului format prin ciocnire este:
a)0,22m/s; b)0,15m/s; c)0,3m/s; d)0,44m/s; e)0,36m/s.


Răspuns :

v=(m1v1-m2v2)/m1+m2=(100-96)/18=0,22 m/s Raspuns a)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari